Ric Ocasek, autor tekstów, gitarzysta i wokalista zespołu The Cars, został znaleziony martwy w niedzielne popołudnie, 15 września, w swoim mieszkaniu na Manhattanie. Prawdopodobnie zmarł śmiercią naturalną. Miał 75 lat.

Richard Theodore Otcasek urodził się w Baltimore. Jego ojciec był analitykiem systemowym dla NASA. Wiele zawdzięczał swojej babci, która zachęcała go do śpiewania, gdy był jeszcze małym chłopcem i kupiła mu pierwszą gitarę w wieku 14 lat. Rodzina przeniosła się do Cleveland, gdy był nastolatkiem. Uczęszczał do Antioch College i Bowling Green State University, ale porzucił to wszystko dla muzyki. The Cars wyrosły z przyjaźni nawiązanej pod koniec lat 60. w Ohio między Ocasem a Benjaminem Orrem. Pracowali oni razem w wielu zespołach, zanim przeprowadzili się do Bostonu i założyli The Cars z Elliotem Eastonem, Gregiem Hawkesem i Davidem Robinsonem. To był początek ery punkowej. Zespół wydał swoje pierwsze albumy z producentem Queen, Royem Thomasem Bakerem, tworząc krótkie, nastrojowe, ale nienagannie dopracowane piosenki. Wiodący wokal Ric’a czerpał z punka, z surf-rocka, z powstającego synth-popu, z echa Beatlesów i glam- rocka oraz z nutu art-rockowej awangardy lat 70. Każdy z pięciu albumów wydanych przez The Cars w latach 1978–1984 sprzedał się w milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych, z wszechobecnymi singlami radiowymi, takimi jak „Just What I Needed” (1978), „Shake It Up” (1981), „You Might Think” (1984) i „Drive” (1984).

Po tym, jak on i Orr spotkali się w Ohio, obaj występowali w różnych zespołach. Założyli folkowy Milkwood i nagrali jeden album w 1972 roku, zanim się rozpadli. Ale nadal razem współpracowali w Bostonie. Easton, główny gitarzysta, dołączył do nich w połowie lat siedemdziesiątych wraz z Hawkesem i Robinsonem – który był perkusistą Modern Lovers. The Cars zrodził się w 1976 roku, a próby odbywały się w piwnicy Ocaska w Newton, w stanie Massachusetts. Pierwszy album powstał w ciągu 21 dni – i sprzedał się w ilości sześciu milionów egzemplarzy w USA. Piosenki Ocaska były niezmiennie zwięzłe i chwytliwe, wzbogacone o twangowe linie gitarowe Eastona i zwięzłe klawisze Hawkesa. Były starannie dopracowane przez wielościeżkowe instrumenty. Formacja rozpadła się w 1988 roku. Ocasek zaczął tworzyć muzykę sam, będąc jeszcze w grupie, i ostatecznie wydał siedem albumów solowych, w latach 1982 – 2005. Artysta swego czasu powiedział, że nie chce, aby ludzie wtrącali się w jego życie osobiste, ale był świadomy tego, że oni wszyscy są nierozłączną częścią jego twórczości: „Uważam, że pisanie piosenek na moje solowe albumy jest miłym otwieraniem swojego wnętrza, mówienia ludziom, jak naprawdę czuję się podświadomie. Kiedy piszę, to tak, jakbym siebie nie kontrolował ”.

 

W 2003 roku podjął pracę w Elektra jako starszy wiceprezes ds. Artystów i repertuaru; wytrwał na stanowisku niecały rok . Będąc jeszcze w The Cars współtworzył albumy dla zespołów Bad Brains i Suicide, pionierów punkowych, których podziwiał. A po rozwiązaniu zespołu tworzył muzykę między innymi dla Weezer, Bad Religion i No Doubt. Po dwóch nieudanych małżeństwach Ocasek ożenił się w 1989 z modelką i aktorką Pauliną Porizkową. Spotkali się podczas kręcenia klipu do „Drive”. W 2018 r. ogłosiła, że rozstali się rok wcześniej. Miał z nią dwóch synów: Jonathana i Olivera, oraz czterech synów z poprzednich małżeństw: Christophera, Adama, Erona i Dereka. Ocasek często powtarzał, że nie lubi gracji koncertowej. W 2011 r. artysta zebrał ocalałych członków Cars, by wydać ostatni album „Move Like This” i odbyli trasę koncertową, ale obecność na scenie nie była już taka sama, jak w latach świetności. „Nie sądzę, żebym był artystą estradowym”, powiedział w New York Times w 2011 roku. „Ale zawsze nie mogę się doczekać, aż tłum się poruszy”.

W popowym świecie pełnym ekstrawertyków Ocasek przedstawiał się jako niezależny, zamknięty w sobie rzemieślnik, poświęcony pisaniu piosenek, a nie „szpanowaniu” :„Jestem szczęśliwy, że popowe piosenki mogą być również zakręcone. Kiedy piszę, nigdy nie wiem, jak to ktoś inny odbierze. Czy będzie to chwytliwe, czy dziwne”. „Pomaga mi w pisaniu poezja, która daje mi szeroki zakres uprawnień do powiedzenia czegokolwiek w piosence – są bardziej wtedy pokręcone niż kiedykolwiek.” Dziś cały świat w smutku opłakuje wspaniałego artystę: „Był wizjonerem, który wpłynął na życie i serca każdego, kto słuchał muzyki w latach 80-tych” – Rainn Wilson, gwiazda „The Office”, ,,Stworzył nową ścieżkę i zainspirował tak wiele świetnych zespołów. Był legendą, która przyniosła nam mnóstwo radości. ” – aktor Judd Apatow. Rocker Red Hot Chili Peppers Flea powiedział, że „kocha” gwiazdę, nazywając go „interesującym, inteligentnym, życzliwym, zabawnym człowiekiem, który dokonał niesamowitych nagrań”.

,,W sercu Weezera jest teraz ogromna dziura. Będziemy tęsknić za nim na zawsze i na zawsze będziemy cenić cenne czasy, kiedy razem pracowaliśmy. Spoczywaj w pokoju i kołysz się nadal Ricu, kochamy cię. ” „Byłeś prawdziwym oryginałem” – Richard Marx.

Graż Bełz

(Łącznie odwiedzin: 1 086, odwiedzin dzisiaj: 2)