Jak zaczynali Radiohead? Dlaczego Boy George boi się we własnym domu? Czy Steven Hackett był szczęśliwy w Genesis? A może chcielibyście się dowiedzieć, dlaczego John Lennon miał problemy z „zieloną kartą”? Co wydarzyło się 7 października w świecie muzyki?

1968: Na świat przychodzi muzyk uznawany przez wielu za jednego z największych reformatorów rockowej stylistyki. Thom Yorke zostanie bowiem w przyszłości wokalistą, gitarzystą i klawiszowcem niezwykle popularnej grupy Radiohead. Nie od razu jednak ich specyficzne brzmienie zostało docenione. Przygotowany i wypuszczony na rynek w 1993 roku singiel „Creep” przepadł bez echa. Popularność zdobył dopiero parę miesięcy później, kiedy to ukazała się również debiutancka płyta zespołu pt. „Pablo Honey”.

1972: Dzień urodzin Jarosława Marka Polaka, znanego lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem „Sidney Polak”. W trakcie wieloletniej kariery pan Sidney parał się tak zróżnicowanymi zajęciami jak gra na perkusji, inżynier dźwięku, producent, wokalista i dziennikarz radiowy. Największą sławę przyniosła mu jednak współpraca z zespołem T.Love w którym bębni od roku 1990 oraz solowy hit o piciu wina z dziewczyną.

1976: John Lennon w końcu otrzymuje swoją wymarzoną „zieloną kartę”, umożliwiającą stały pobyt na terytorium Stanów Zjednoczonych. Co prawda amerykańscy oficjele dążyli wcześniej do tego, aby Lennona deportować, jednak sędziowie sądu apelacyjnego uznali, że jego drobne problemy z prawem (aresztowanie z 1968 roku za posiadanie marihuany) nie powinno wpływać na możliwość zamieszkania muzyka w USA.

1977: Steve Hackett rozpoczyna tego dnia karierę solową, rezygnując z dalszej współpracy z zespołem Genesis. Muzyk nie może zaakceptować kierunku artystycznego, w jakim podążają jego koledzy. Nie jest również zadowolony z częstego odrzucania jego pomysłów. Dopiero kariera solowa pozwala mu w pełni spełnić się artystycznie. W toku długiej działalności powstają płyty genialne, bardzo dobre i przyzwoite. Hackett nigdy jednak nie schodzi poniżej pewnego, ugruntowanego poziomu a brzmienie jego gitary jest od razu rozpoznawalne. Dzięki decyzji o odejściu z Genesis zespół stracił niezwykle płodnego artystę ale słuchacze zyskali możliwość obcowania z intrygującymi dziełami muzycznymi. Patrząc na dalszą karierę Genesis, dobrze się stało, że doszło do rozłamu – trudno bowiem wyobrazić sobie aby Hackett odnalazł się w nowym, uproszczonym i zmierzającym w stronę inteligentnego popu kierunku rozwoju formacji.

1990: Soundgarden występuje podczas festiwalu The Gathering of The Tribes. Wśród publiczności znajdował się wówczas Eddie Vedder, który następnego dnia poleci do Seattle. Tam pozna pozostałych muzyków, z którymi założy zespół Pearl Jam. Tego samego dnia, wraz z Chrisem Cornellem z Soundgarden, Vedder nagra ścieżki wokalne do utworu „Hunger Strike”, na potrzeby przygotowywanej przez najważniejszych muzyków z Seattle płyty „Temple of the Dog”.

2002: Mick Jagger zaoferował czek na 100 tysięcy funtów szkole w Dartford, aby umożliwić jej dyrektorowi zakup nowych instrumentów oraz otwarcie centrum nauki muzyki. Dzięki hojnej dotacji plany te udało się urzeczywistnić, a nowe centrum otrzymało nazwę, a jakże!, Micka Jaggera.

2005: Mamy do czynienia z informacją, po przeczytaniu której nie wiadomo, czy śmiać się, czy popukać w czoło. Niejaki Boy George – znany ze śpiewania w zespole Culture Club – siedząc przy stole w swoim domu, doznał nagle nieodpartego wrażenia, że ktoś go obserwuje i bez wątpienia wkradł się do jego domu. Zadzwonił więc po policję, którą poprosił o przeszukanie posiadłości oraz aresztowanie natręta. Policja nikogo nie znalazła. Znalazła za to na stole wyraźne ślady zażywanej przez muzyka kokainy. Oczywiście skończyło się to dla Boya George’a aresztem. Mamy nadzieję, że w więzieniu czuł się już bezpieczniej.

(Łącznie odwiedzin: 190, odwiedzin dzisiaj: 1)