Jesteśmy In Rock

My w In Rocku nie lubimy statystyk. Statystyki kłamią. No może nie kłamią ale przedstawiają rzeczywistość pozbawioną wielowymiarowości, która się z nią przecież zawsze łączy. Spłaszczają ją i racjonalizują. A my lubimy rzeczywistość nieracjonalną. Pełną emocji i szaleństwa. Taką, jak muzyka.

Statystyki mówią na przykład, że mało kto kupuje fizyczne egzemplarze płyt – a my jesteśmy płytami przywaleni w In Rocku aż po czubki uszu. Statystyki mówią, że książki muzyczne to nisza, że nikt nie chce już czytać o ulubionych twórcach. W końcu wszystko jest w internecie. Nasze doświadczenie podpowiada jednak zupełnie co innego.

O czymś przeciwnym świadczą żywiołowe i przepełnione pasją dyskusje jakie toczyliśmy i toczymy niezliczoną ilość razy na festiwalach muzycznych, targach czy koncertach. Ile to razy „na wesoło” pokłóciliśmy się o składy formacji, najlepsze płyty, zmiany wokalistów czy niezapomniane koncerty. Ile to razy byliśmy wręcz zarzucani propozycjami kolejnych publikacji – do spisywania pomysłów jakie padają ze strony czytelników In Rocka nie starczyłoby „żółtych karteczek” w całym Poznaniu. Nie jesteśmy również w stanie policzyć, ile razy żegnaliśmy klienta wychodzącego z siatkami pełnymi książek, który wracał za rok aby porozmawiać z nami o swoich zeszłorocznych lekturach, polemizować z tezami zawartymi w biografiach i… nabyć kolejne.

Tak…Bez wątpienia nie lubimy statystyk… Statystyki mijają się z prawdą. Dopóki więc nie zabraknie was, miłośnicy wspaniałej muzyki i koneserzy intrygujących biografii, dopóki nie skończą się fantastyczne rozmowy na świeżym powietrzu i pełne emocji dyskusje o planowanych premierach, dopóty wkładać będziemy całą naszą wiedzę, pasję i miłość do muzyki w to, co robimy. Możecie być spokojni – nigdy nie zabraknie wam książek muzycznych do czytania.

Najlepsze z najlepszych

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że okładka biografii Iana Gillana jest pierwszą w pełni rysowaną okładką biografii muzyka jaką zdecydował się wykorzystać In Rock?

Legendy muzyki

Niełatwo wybrać z tak bogatego katalogu, jakim dysponuje In Rock kilka tytułów, które określić można jako flagowe pozycje w naszym dorobku. Zróbmy więc inaczej. Te właśnie książki należą do tytułów, które nigdy nie wypadają z pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się tytułów, jakie In Rock wydaje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zacznijmy od legendy. Wspaniały artysta, pragnący szczęścia marzyciel, któremu szczęście to zawsze w niewytłumaczalny sposób się wymykało. Freddie Mercury zachwycał nie tylko swoim przepięknym głosem, ale i  otwartością czy sympatią dla ludzi. Należał do najgenialniejszych wokalistów naszych czasów, a książka Freddie Mercury jest doskonałym podsumowaniem jego artystycznych i prywatnych losów.

Dla kontrastu zerknijmy na inną nietuzinkową postać świata muzyki. Czy dysponował talentem godnym Mercurego. Nie. Czy ma jego wspaniały głos? Nie. Czy jego życie nie znika z pierwszych stron gazet? Nie. Ale Ed Sheeran ma coś zupełnie innego, coś, czego w obecnym, nastawionym na szybki zysk rynku muzycznym nie sposób przecenić: samorodny talent, skromność, szczerość i bezpretensjonalność. Ma również pasję do tego, co tworzy. A tworzy pop rock z najwyższej półki. Dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć dlaczego pisze delikatne, uczuciowe ballady i kiedy zaczął przygodę z muzyką, nasza bestsellerowa biografia jest idealnym wyborem.

James „Ozzy” Osbourne nie wymaga szerszego przedstawienia. Miłośnik nietoperzy i gołębi, niezmordowany piewca rocka, ikona muzyki i popkultury. Recydywista, były pracownik rzeźni i  gwiazda amerykańskiej telewizji. Przede wszystkim jednak wokalista, który wraz z Black Sabbath nagrał płyty, które na zawsze weszły już do kanonu hard rocka. Autobiografia Ozzy’ego jest tym typem książki, od której nie odejdziesz przed doczytaniem ostatniej strony. Zresztą cały czas krztusząc się ze śmiechu.

Ian Gillan i James Hetfielda różni niemal wszystko (poza miłością do dobrych samochodów) a jednak oboje stanowią legendy cięższych odmian rocka, które rozbłysły najjaśniej w sąsiadujących dekadach lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych. Nie można interesować się sceną hard rocka i thrash metalu nie znając tych nazwisk. Dołóżmy do tego najbardziej dojrzały z niedojrzałych glam metalowych zespołów w postaci Guns N’Roses  oraz biografię Metalliki, która powstała by glam metal pogrzebać a otrzymamy całkiem dobry przekrój przez szalony przełom dekad. A jakie były to dekady! Rozkwit hard rocka, kryzys i powrót zreformowanego progresywu, wybuch pudel metalowej sceny w Hollywood, jej upadek oraz nadciągnięcie nowego – heavy metal, thrash metal, death i grunge!

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że Raanana Chelleda, odkryliśmy gdzieś w kazamatach Internetu sprzedającego swoją doskonałą książkę w kilkuset wydrukowanych na cyfrze egzemplarzach? Ta przygotowana z pasji i miłości do muzyki publikacja okazała się jednym z najchętniej kupowanych tytułów muzycznych roku 2019.

Na koniec zostawmy dwie nasze najjaśniejsze perełki. „W bocznej ulicy. Historia muzyki niegranej”, to książka jakiej na polskim rynku jeszcze nie było – doskonały, napisany ze swadą i pasją przewodnik po najlepszych a najczęściej zapomnianych zespołach progresywnych, psychodelicznych, hard rockowych i folkowych przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby odrobinę powiększyć swoją kolekcję płyt. My po jej przeczytaniu powiększyliśmy ją o kilkadziesiąt tytułów 😊

 

Tool. Parabola to z kolei biografia jednego z najbardziej intrygujących, porywających i  cenionych zespołów metalowych XX wieku. Popularność Toola tym bardziej zaskakuje, że formacja tworzy muzykę wcale nie oczywistą i łatwą w odbiorze. Przez lata na rynku i powolnie budowaną pozycję zdołali stworzyć swój własny unikatowy styl łącząc melancholię z wrzaskiem, alienację z ekspresją. Dodajmy, że stali się zespołem z pierwszych stron gazet, zapełniającym wielkie hale koncertowe – noc po nocy – nie chodząc na kompromisy. Najnowsza, aktualna i pełna biografia Bartka Koziczyńskiego w perfekcyjny sposób ukazuje fenomen zespołu, przybliża jego historię i muzykę.

Różne stopy metali

Szybkie riffy, nieziemska energia, decybele i emocje. Metal jest dla każdego. Trzeba jedynie odnaleźć jego odpowiedni rodzaj. A metal to bardzo rozgałęziony gatunek! Miłośnicy militariów znajdą w nim bez wątpienia coś dla siebie. Chociażby potężny Sabaton, prawdziwe lwy północy, składające w swoich utworach hołd bohaterom minionych wojen.

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że Joakim Brodén był tak zainteresowany zawartością pierwszej na świecie biografii zespołu Sabaton, że musieliśmy mu na żywo kilka stron przetłumaczyć na angielski? Wcale nie zaspokoiło to jego apetytu.

A może wolicie twórczość odrobinę bardziej szaloną, nietuzinkową i trudną do jednoznacznego zaszufladkowania? Dla tych z was czeka genialna i jedyna na świecie tak obszerna biografia Faith No More „Królowie życia i inne nadużycia” pióra najbardziej ironicznego, inteligentnego i zjadliwego dziennikarza w Polsce, znanego z Metal Hammer i Music Magazine, Macieja Krzywińskiego.

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że Maciej Krzywiński odrzucił naszą pierwszą propozycję napisania książki? Po wymienieniu kilkunastu (bądź kilkudziesięciu) nazw zespołów w końcu udało nam się dojść do konsensusu. Tak powstała biografia Faith No More.

W katalogu In Rocka każdy znajdzie coś dla siebie. Również jeżeli hard rock jest dla was za wolny, progresyw zbyt rozwlekły a pop niestrawny. Budzisz się rano ze słowami heavy metal na ustach? Wycierasz się ręcznikiem z wizerunkiem Eddiego? Nie ma problemu, mamy coś dla ciebie. Po pierwsze oficjalna, doskonała biografia ironów pióra niezastąpionego Micka Walla. Nie ma na rynku książki, która mogłaby się z nią równać pod względem dokładności, wnikliwości autora i samej przyjemności jaka płynie z czytania. Gdyby już skończycie ostatnie strony biografii potężnego Iron Maiden warto uzupełnić i poszerzyć wiedzę chwytając za świetną biografię Bruce’a Dickinsona – Dziewicza podróż ukaże wam początki tego nietuzinkowego wokalisty na tle rozwoju sceny NWOBHM by towarzyszyć mu w Samson i w trakcie nagrywania najlepszych albumów z Ironami.

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że co roku targi w Londynie zaczynamy od spotkania z agentami reprezentującymi Micka Walla? Ba! My nawet sugerujemy tematy kolejnych publikacji😉

Sepultura należy z kolei do najważniejszych zespołów światowego thrashu, łączącego w nowatorski sposób wpływy regionalnej tradycji muzycznej Brazylii i zaciętymi, mrocznymi i tnącymi jak kosa thrash metalowymi riffami. Jason Korolenko jest fanem zespołu, przyjacielem muzyków ale też i nie boi się krytykować Sepultury, gdy na to zasługują. Książka fenomenalna,

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że Jason Korolenko, autor książki „Sepultura. Brazylijska furia” pochodzi z Polski? Regularnie bywa w odwiedzinach u swojej babci. W trakcie jednej z takich wizyt wpadł również i do nas. Nie mógł się nachwalić polskiego tytułu, który wymyślił… właściciel naszego wydawnictwa.

Dla dobrej zabawy

Życie muzyków nigdy nie jest nudne. Ale gdy za opowiadanie o tym życiu biorą się osoby o niezwykłym poczuciu humoru i lekkości pióra, wówczas powstają książki od których można dostać skurczy żołądka. Lubisz się śmiać i cenisz ironiczne podejście do życia? Na pewno nie zawiodą Cię autobiografie muzyków, którzy nie jedno na scenie przeżyli.

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że jeden z profesorów UAM o którym emocjonalnie wypowiada się w swojej autobiografii Grabarz był promotorem członka naszej in Rockowej ekipy? Jego zdanie o tym luminarzu nauki nie nadaje się jednak do publikacji😉

Świąteczna kontemplacja

Czas refleksji, odpoczynku zagłębiania się we wspomnienia doskonale uzupełnia piękna muzyka sącząca się w tle. Najlepiej taka, która intryguje i wprowadza w kontemplacyjny nastrój. Czy można wyobrazić sobie lepszy do tego zespół niż Pink Floyd? Tak! Pink Floyd grający na dobrym sprzęcie w czasie gdy zanurzamy się historię zespołu napisaną przez tak genialnego znawcę jak Wiesław Weiss. Gdy już „połkniecie” tą fenomenalną biografię warto zapoznać się również ze spojrzeniem na historię zespołu widzianą oczyma legendarnego perkusisty zespołu, Nicka Masona.

 

W świąteczny czas warto również wspomnieć jednego z najbardziej wpływowych, intrygujących i porywających radiowych prezenterów – chociaż w przypadku Tomka Beksińskiego bardziej pasuje słowo „osobowość”. Tomek Beksiński odszedł od nas za szybko, a jednak w trakcie swego życia zdołał na zawsze zmienić ogląd na muzykę setek tysięcy Polaków wychowanych na jego audycjach. Jego losami zajął się w książce „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” niezastąpiony Wiesław Weiss.

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że w czasie premiery książki Nicka Masona „Moje Wspomnienia” legendarny perkusista Pink Floyd odwiedził Polskę, promując książkę? Okazał się być przemiłym i zdystansowanym do siebie człowiekiem.

Dla fanów pięknych głosów

Historia zna przykłady artystów, którzy talentem i twórczością wyprzedzali swoje czasy. Wielu z nich, z tych czy innych względów, nigdy nie weszło do kanonu, ale inni na zawsze zmienili oblicze muzyki. Takimi osobami są bohaterowie poniższych książek. Czy mowa o fenomenalnym, silnym jak dzwon wokalu Janis Joplin, czy teatralnym, wzniosłym śpiewie Petera Gabriela i Freddiego Mercury’ego czy pełnych ciepła kompozycjach Kate Bush mamy do czynienia z postaciami wybitnymi. Tak samo jak w przypadku przepełnionego seksualnością i magią wokalu Jima Morrisona czy odrobinę w Polsce niedocenianej chyba Tori Amos. Śladami tych legendarnych ikon kroczy Florence Welch.

Czy wiesz, że…

Czy wiecie, że przejrzeliśmy w wydawnictwie ponad trzysta zdjęć zanim odnaleźliśmy to, które nadało okładce książki „Tori Amos” zwiewności i pięknie podkreśliło charakter jej muzyki?

Dla miłośników brzmienia Seattle

Thrash metal niemal umarł nagłą śmiercią, gdy w położonym nad zatoką Puget największym mieście stanu Waszyngton zaczął kształtować się nurt zmęczony gwiazdorstwem, wirtuozerią i przepychem Heavy metalu. Gdy wytwórnia Sub Pop po raz pierwszy ukierunkowała się na promocję zespołów młodych odludków ubranych w flanelowe koszule rynkiem muzycznym wstrząsnęło prawdziwe trzęsienie ziemi. W awangardzie grunge kroczyła Nirvana. Czytając o tym zespole poznajemy nie tylko osobiste losy Krisa Novoselica, Dave’a ghrola i Kurta Cobaina ale całego gatunku, który stał się donośnym głosem wyalienowanej amerykańskiej młodzieży lat dziewięćdziesiątych.

Dla wielbicieli starego, dobrego hard rocka

Blues podany w pełnym mocy, elektrycznym anturażu, wspaniałe riffy i genialni wokaliści. Energia, pot i muzyka, która sprawia, że opuszcza cię zmęczenie po tygodniu pracy a słuchacz nabiera chęci do wizyty w pubie i wychylenia szklaneczki whisky. My w In Rocku kochamy hard rock we wszelkich jego odmianach – czy tym bardziej zaawansowanym technicznie, przepełnionym wirtuozerskimi solówkami i instrumentalnymi pasażami w wykonaniu Deep Purple, czy tym pierwotnym, melodyjnym i dzikim będący od dekad domeną AC/DC. Czy wspomnieliśmy o dusznym bluesie bogów z Led Zeppelin? Nie? A mamy przecież dla Państwa jedną z najbardziej legendarnych, najbardziej skandalizujących biografii jakie kiedykolwiek napisano. „Młot Bogów” Stephena Davisa mimo upływu lat nadal czyta się z wypiekami na twarzy.

Dla zwolenników polskiej muzyki

Nasz katalog nie ogranicza się jedynie do muzyki zagranicznej. Nie zapominamy również o wspaniałej scenie muzycznej wywodzącej się z naszego kraju. Każdy miłośnik rodzimej twórczości znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim warto polecić genialną książką Konrada Wojciechowskiego i Jana Skaradzińskiego dającego możliwość prześledzenia historii najwspanialszych polskich utworów muzycznych oraz spojrzenie na nie z zupełnie nowej strony. Ponadto bez wątpienia warto sięgnąć po najlepszą, najpełniejszą i najbardziej szczerą biografię Ryśka Riedla, ukazującą genialnego bluesmana jako człowieka z krwi i kości – dysponującego olbrzymim talentem ale i borykającego się z własnymi demonami.

Warto również chwycić za „W bocznej ulicy. Historia muzyki niegranej” – w polskiej wersji książki autor zdecydował się omówić najciekawsze, jego zdaniem, polskie formacje rockowe przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.